Forening med begrenset rettslig handleevne

Forening med begrenset rettslig handleevne

Juridisk sett er en forening en juridisk person med medlemmer. En forening er dannet for et bestemt formål, for eksempel en idrettsforening, og kan lage sine egne regler. Loven skiller mellom en forening med total rettslig handleevne og en forening med begrenset rettslig handleevne. Denne bloggen diskuterer viktige sider ved foreningen med begrenset rettslig handleevne, også kjent som den uformelle foreningen. Målet er å hjelpe leserne til å vurdere om dette er en passende juridisk form.

grunnleggelsen

Du trenger ikke gå til notarius for å opprette en forening med begrenset rettslig handleevne. Det må imidlertid foreligge en multilateral rettsak, som innebærer at minst to personer etablerer foreningen. Som stiftere kan du utarbeide vedtekter og signere dem. Disse kalles private vedtekter. I motsetning til med flere andre juridiske former, er du det ikke forpliktet å registrere disse vedtektene hos Handelskammeret. Endelig har en forening ingen minimumsstartkapital, så det kreves ingen kapital for å etablere en forening.

Det er flere ting du i det minste bør inkludere i de private vedtektene:

 1. Foreningsnavn.
 2. Kommunen foreningen holder til.
 3. Foreningens formål.
 4. Medlemmenes forpliktelser og hvordan disse forpliktelsene kan pålegges.
 5. Regler om medlemskap; hvordan bli medlem og vilkårene.
 6. Metoden for innkalling til generalforsamling.
 7. Metoden for utnevnelse og avskjedigelse av styremedlemmer.
 8. Destinasjonen for pengene som gjenstår etter foreningens oppløsning eller hvordan den destinasjonen vil bli bestemt.

Gjeldende lover og regler gjelder dersom en sak ikke er vedtektsfestet.

Ansvar og begrenset jurisdiksjon

Ansvar avhenger av registrering hos handelskammeret; denne registreringen er ikke obligatorisk, men begrenser ansvar. Dersom foreningen er registrert, er foreningen i utgangspunktet ansvarlig, eventuelt styret. Dersom foreningen ikke er registrert, er styremedlemmene direkte ansvarlige privat.

I tillegg er styremedlemmer også direkte ansvarlige privat i tilfelle feilstyring. Dette skjer når en direktør unnlater å utføre sine oppgaver på riktig måte.

Noen eksempler på dårlig ledelse:

 • Økonomisk vanstyre: unnlatelse av å føre ordentlig regnskap, unnlatelse av å utarbeide regnskaper, eller misbruk av midler.
 • Interessekonflikt: å bruke sin stilling i organisasjonen for personlige interesser, for eksempel ved å tildele kontrakter til familie eller venner.
 • Misbruk av makt: ta beslutninger som ikke ligger innenfor direktørens fullmakter eller ta beslutninger som er mot organisasjonens beste.

På grunn av den begrensede rettslige handleevnen har foreningen færre rettigheter fordi foreningen ikke har fullmakt til å kjøpe eiendom eller motta arv.

Foreningens oppgaver

Styremedlemmene i en forening er lovpålagt å føre protokoll i syv år. I tillegg bør det holdes minst ett medlemsmøte årlig. Når det gjelder styret, dersom vedtektene ikke bestemmer noe annet, skal foreningens styre bestå av minst en leder, sekretær og kasserer.

organer

En forening plikter uansett å ha et styre. Medlemmene oppnevner styret med mindre vedtektene bestemmer noe annet. Alle medlemmer utgjør til sammen foreningens mest betydningsfulle organ, medlemsnes generalforsamling. Det kan også fastsettes i vedtektene at det skal være et representantskap; hovedoppgaven til dette organet er å føre tilsyn med styrets politikk og den generelle gang.

Skattemessige aspekter

Hvorvidt foreningen er skattepliktig avhenger av hvordan den gjennomføres. For eksempel, hvis en forening er entreprenør for merverdiavgift, driver en bedrift eller ansetter ansatte, kan foreningen bli utsatt for skatt.

Andre kjennetegn ved en aksjeforening

 • En medlemsdatabase, denne inneholder detaljene til foreningens medlemmer.
 • Et formål, en forening organiserer hovedsakelig aktiviteter for sine medlemmer og har dermed ikke som mål å tjene penger.
 • Foreningen skal opptre som ett innenfor lovens rammer. Dette betyr at enkeltmedlemmer ikke kan opptre med samme formål som foreningen. For eksempel kan et enkelt medlem ikke samle inn penger til en veldedig organisasjon på eget initiativ dersom det også er foreningens felles formål å samle inn penger til denne veldedige organisasjonen. Dette kan føre til forvirring og konflikter i organisasjonen.
 • En forening har ingen kapital fordelt på aksjer; som følge av dette har foreningen heller ingen aksjonærer.

Avslutte foreningen

En forening opphører etter vedtak av medlemmene på generalforsamlingen. Denne beslutningen skal stå på møtets agenda. Ellers er det ikke gyldig.

Foreningen opphører ikke umiddelbart å eksistere; den avsluttes ikke helt før all gjeld og andre økonomiske forpliktelser er betalt. Hvis det gjenstår eiendeler, bør prosedyren fastsatt i de private vedtektene følges.

Medlemskapet kan avsluttes innen:

 • Et medlems død, med mindre arv av medlemskap er tillatt. I følge vedtektene.
 • Oppsigelse fra vedkommende medlem eller foreningen.
 • Utelukkelse fra medlemskap; styret fatter denne beslutningen med mindre vedtektene utpeker et annet organ. Dette er en rettshandling der en person skrives ut av medlemsregisteret.
Law & More